В Нощта на музеите и галериите в Пловдив на 11.09 гвоздеят на програмата в Регионалния етнографски музей от 20 ч. е специално подготвеният ревю-спектакъл на ателие „Ангели“ от Асеновград (www.facebook.com/atelie.angeli). Черешката в това модно ревю на сватбени облекла ще е и ръчно изработено копие на разкошна сватбена рокля от края на ХІХ в., чийто оригинал е във фонда на музея. Материята на роклята е специално подбрана измежду много платове, внесени от Италия. Този сватбен тоалет ще удиви дори съвременните модни дизайнери, казват от Регионалния етнографски музей. Манекенки са прекрасните момичета от „Асоциация Неотон България“ и ПГАСГ „Арх. Камен Петков“, Пловдив. Цялата феерия ще бъде съпроводена с майсторски изпълнения на ученици от НУМТИ „Добрин Петков.

За малки и големи палавници в двора на музея ще има „Работилничка за подаръци и малки чудеса“ от 16 до 18.30 ч.

За всички пловдивчани и гости на града ще бъде открита изложба „Романтика от кутията за спомени“ от 18.30 ч. Автор на живописните рисунки, онагледяващи любовните истории отпреди век  е пловдивският художник Георги Терзиев. Чудодейни са и камъните, символ на любовта, представени от Национален музей „Земята и хората“ и частен колекционер.

От музея съобщават, че през тази Нощ двойките могат да изживеят сватбен романс, облечени като булка и младоженец и да запечатат мига с ретро-снимка. Може да изтеглите и своя любовен късмет, както и да напишете посланието си до любим човек. Най-интересните послания ще бъдат публикувани на Фейсбук страницата на музея. В Нощта в музея ще разкрият и любовните истории на известни българи, свързали живота си с Пловдив.

Гостите на РЕМ – Пловдив ще могат да се насладят и на майсторската изработка на макетите на Тодор Нанчев в изложбата: „Българският барок с поглед към бъдещето“. Акцент ще бъде специално създадената за събитието художествена творба „Макет – възстановка на Куюмджиевата къща“. Експонатът е дарение от „България Инженеринг“ ЕАД за постоянната експозиция на Регионален етнографски музей – гр. Пловдив. Тази единствена до момента визуализация на Тодор Нанчев ще покаже по максимално атрактивен и достъпен начин автентичния вид на къщата от времето на Българското възраждане. Проектът пряко ще допринесе за популяризиране на българското културно-историческо наследство и свързания с него туризъм.

image description

image description

Written by Славена

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.