Тютюневите складове в Пловдив станаха на пепел. Едни от най-красивите вече са пред тотално рухване. Случаят  не е просто отделен един едничък, а е показател за цялостната „атмосфера“ в държавата. За това, че тук няма невъзможни неща, но само за хората с пари и власт. Порочните практики са във всичко. Протестите на гражданското общество се оказва не са достатъчни, но добре, че ги има, все пак. Не е добре, че няма чуваемост, за адекватни действия от страна на властите дума да не става. Не е хубава тази реалност. Ако нещо се спаси днес, на друго се посяга утре.

Стотици пловдивчани страдат, заради загубата на Тютюневия град, много от тях са гневни, или други почти отчаяни. Защо ли? На всеки трябва да е ясно. „На тези складове им бяха преброени дните. Сградите бяха много, много ценни и красиви, но най-вече бяха документ, че са съществували човеци, като Кудоглу. Такива човеци вече няма. Съответно и спомена за тях следва да бъде заличен. Винаги е ставало така. Надявам се само някой да заличи спомена за нас след сто години. Ние сме в грешка, че допускаме тяхната наглост“, каза урбанистът Владимир Петров.

Защото общината толкова време не успя да установи нормална комуникация със собствениците – бившият почетен консул на Италия Пиетро Луиджи Гия и „Галакси Пропърти груп“ („Винпром Пещера“) и да им бъде обяснено каква ценност притежават, как могат да спечелят от това.  Разговорите са сигурно само малка част от липсващите звена по пътя в спасяването на складовете. Видя се, че не е достатъчно просто да заложиш „Тютюнев град“ в концепцията за културна столица. Защото този „Тютюнев град“ с неговата историческа, архитектурна, културна ценност е безмилостно разрушен. Никой не се съмнява, че пожарът е умишлен. „Забелязани са синкави пламъци, което предполага, че огънят е пламнал умишлено“, заяви говорителят на противопожарната служба Цвятко Дешев. И започват експертизи, проверки, разследвания, създава се общинска комисия за обезопасяване на района. Толкова много движения „след“, и нищо „преди“  – за да не се стигне до тук.

В същото време, до вчера кметът на Пловдив Иван Тотев и от главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ твърдяха, че не знаят кои са собствениците. Ясно е – няма комуникация между отделните институции, които би трябвало да са пряко ангажирани с опазването на културните паметници. В НИКН не знаели кога за последен път е настъпила промяна в собствеността на изгорелите складове, защото Агенцията по вписванията пък не ги е уведомила, пише сайтът Под Тепето. Как се нарича това, освен безхаберие? Толкова нехайства излязоха наяве покрай случая със складовете – три от тях част от групов паметник на културата, защитени (уж) по смисъла на Закона за културното наследство.

Напомняме набързо, че преди 6 месеца събориха склад на улица „Одрин“ със стенописи на Вълчан Петров. И тази сграда е паметник на културата. И това се случи с издадено разрешение на общината. А защо общината е издала разрешение. Обяснението беше, че е разполагала с документ от Националния институт за паметници на културата, който  удостоверява, че сградата не е паметник на културата. А впоследствие се доказа, че документът е фалшив. Каква е реалността обаче вследствие на всичко това днес – складът е изоставен напълно и рухва сам, главният архитект в Пловдив и и собственикът на склада Георги Бранеков са с обвинение от Окръжна прокуратура. Още след като събориха сградата на улица „Одрин“ 8 няколко пъти протестиращи граждани посочиха, че е крайно време общината да се вземе в ръце и да бъде адекватна, да намери собствениците, да преговаря, да обяснява. Нищо такова не се случи. Защо? Днес пък министърът на културата каза, че собствениците на изгорелите складове в събота, ще бъдат глобени с 30 000 лева, защото това е максималната позволена глоба от закона. В медиите четем: „Вежди Рашидов разгледа останките от Тютюневия град“.

Жалко е, и е даже унизително.

SONY DSC

Не е важно сега това кои са собствениците. Беше важно преди това да се случи. Беше важно общината да ги знае, да ги издири, да ги предупреди, да ги накара да се съобразяват с концепцията на ЕКС. Поне. Министър Вежди Рашидов пред отломките е заявил, че неговата лична позиция е, че трябва сградите да бъдат възстановени. „Веднъж завинаги тези, когато взимат или стават собственици на паметници на културата, трябва да знаят, че заедно със собствеността носят и отговорности”. Личната позиция на всички съпричастни е, че тези сгради не трябваше да имат такава съдба и хората, които имат държавна и общинска власт, трябваше да предотвратят тяхното разрушение още отдавна. Личната позиция на всеки би трябвало да е тези складове да се възстановят. Но всеки има лична позиция. Въпросът е когато си министър, кмет, отговорно длъжностно лице да действаш така, спрямо личната си позиция, а не просто да я заявяваш някъде.

В същото време кметът Иван Тотев съобщава на пресконференция на 22 август, че общината е твърдо решена Тютюневият град да процъфти и да бъде част от от  „Пловдив 2019”. Като финанси и усилия ще бъдат фокусирани върху това място. И това изказване идва след филма на ужасите, който сътвориха община и собственици и другите замесени в унищожението на тази част на Пловдив, заради нехайство, или защо?

Жалко е, и е даже унизително.

SONY DSC

За Тютюневите складове трябва да се говори още дълго време и трябва да се разнищи всичко покрай тях, защото тяхната съдба е печална. Истината за тяхната безстопанственост трябва да бъде коректна и явна, макар, че по – явна от това едва ли е възможно. Мотивите са важни. Всеки ги е съзрял. Но разследващите, а и добрите журналисти и големите медии са длъжни поне веднъж да вложат усилия, средства и мисъл, за да разнищят из основи този случай, без страх и без компромиси.

Ако все още някой се чуди кои са собствениците, макар че това не е най-същественото днес, ето още веднъж – „Рипа“ ООД с регистрация на бул. „Руски“ 77 в Пловдив (2 имота с 3 склада в тях) или т.нар. италиански собственици.  Другият склад е част от групов ансамбъл, не е вписан като единичен паметник на културата, и е собственост на „Галакси Пропърти“ ООД, с регистрация на бул. „Дунав“ 5.

SONY DSC

тлее

 

Ето какво написа вчера писателят Петър Краевски в своя профил във фейсбук по случая:

АПЕЛ КЪМ ТАЗИ ВЛАСТ
Хей, власт, ако все още си българска, трябва да възстановиш тютюневите складове в Пловдив до последния орнамент. И не ми излизай с номера, че нямаш пари. За нови лимузини имаш. Ако трябва, оттам вземи. Срок: 2019 г. Най-късно. За да се възправят поне тези изгорели останки от родната ни култура. За да станат те един от центровете на европейската културна столица след три години. Това очаквам от тебе, власт. А подпалвачите нека да гледат откриването на сградите по телевизията – от столовата на затвора. Това последното – към съгражданина Цацаров. Защото търпението си има граници, а най-страшен е гневът на спокойните хора… Е, хора, ако сте съгласни с това, моля, споделете.

 

SONY DSC

Окръжна прокуратура – Пловдив привлече като обвиняем и задържа Любомир Данчев за умишлен палеж на сградите. Той е без постоянен адрес и е осъждан и преди.  Ще се проверява дали е бил склонен или подпомогнат от други лица при извършване на престъплението.  Госпожи и господа разследващи, молим Ви, дръжте се сериозно.

#‎PlovdivGori‬

И в края, един по-оптимистичен коментар, на който попаднахме в Медиакафе – тук.

 

Written by Славена

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.