За тазгодишният Тодоровден, община Асеновград, Архиерейско наместничество и Неформално сдружение на конярите в Асеновград организират традиционното надбягване с коне край местността „Св. Тодор”. Кушията започва в 11 ч. с отслужване на Света Литургия в параклиса „Св. Тодор” от архиерейския наместник свещеноиконом Йордан Георгиев.
Надбягванията с коне ще започнат от 12 ч.  Участниците трябва да
– да носят лична карта;

– да имат каска за езда;

– задължително седло за коня.

Същият ден в село Конуш, в местността „Мерата” /до стадиона в селото/ от 9 часа също ще бъде отслужен молебен за празника, след което ще има надбягвания с коне. Наградите ще бъдат разпределени в три дисциплини:

– Надбягвания с коне с тежковоз;

– Езда;

– За най-красив кон;

Църковният празник Тодоровден се отбелязва винаги в първата събота на Великденските пости. Известен е и с имената Тудорица и Конски Великден.

Почитането на християнския светец Тодор от българите исторически е засвидетелствано още през ранното Средновековие, обединявайки култа към Светите Великомъченици Теодор Стратилат и Теодор Тирон.

В иконографията светецът е представен като ездач на бял кон и змееборец.

Според легендите император Юлиан Отстъпник /332-363 г./ решил да се подиграе с християните, като ги застави да ядат идоложертвена храна по време на Великия пост. Затова той наредил на градоначалника на Цариград да напръска тайно с кръв от идолски жертви всички постни храни на пазара и християните, като ядат, макар и без да знаят, да се осквернят и да бъдат подиграни и обявени за езичници.

Легендата разказва, че Св.Теодор Тирон се явил на цариградския архиепископ Евдоксий и му известил за нареденото от император Юлиан, заръчвайки му да предупреди християните през тази седмица да не вземат никаква храна от пазара. Предупредени, християните не взели никакви храни от пазара и затова всяка година светецът се споменава с благодарност.

Тодоровден е празник на коневъдството и на конния спорт. При изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя, и ги отвеждат на водопой. Жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.

После идва ред на любимото на всички българи конно състезание – кушията. Победителят в нея се награждава, като конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин – риза или кърпа.

Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода.

Празникът е известен и с имената Тодорова събота, Конски Великден, Тудорица. Обредната трапеза за празника включва пита с мая, леща и супа от гъби.

Имен ден празнуват днес Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора, Божидар, Божидара.

Written by Славена

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.