„Съвременното изкуство е все по-отворено и все по-неуловимо, и е все по-трудно да бъде дефинирано. И това е настоящето на съвременното изкуство“. В общи линии с тези думи изкуствоведът Весела Ножарова започна първата от 4-те лекции от образователния курс за съвременно изкуство в Пловдив. Тя поясни, че от края на 19 век до днес съвременното изкуство е извървяло много динамичен път на развитие, който е съпътстван от големи драми и скандали, като има написани повече от 500 манифеста. „Изкуството през 20 век е страшно интересно и динамично като мислене“, посочи Ножарова.
Дефиницията, която чуха дошлите на първата лекция е следната: „Съвременното изкуство е термин, който се отнася за изкуството, което има за свой обект обществото; е комбинация от материали, методи, понятия, предмети. Засяга личната и културната идентичност, семейството, общността, пола, националността, сексуалността и др. Влияе се от развитието на технологиите и иновациите, политиката, социалните науки, масмедиите, новините, комуникациите, рекламата, дигиталните медии, графичен дизайн, хуманитаристика, литература, история и природа. Съвременното изкуство има за свой обект и самата история на изкуството. Може да съществува в публична среда, на конкретно място, под формата на събитие, документация, онлайн проект. Може да бъде създавано от автора в уединение или изработено колективно с помощта на специалисти, архитекти, инженери и други хора“.
В първата лекция основен акцент бе поставен върху взаимоотношенияте със самата природа на изкуството. В рамките на два часа Весела Ножарова запозна публиката с Марсел Дюшан – основоположник на съвременното изкуство, Василий Кандински, Хуан Миро, Джаксън Полък, Вилем де Кунинг, Марк Ротко, Хулио Ле Парк, Сол ЛеВит, Робърт Раушенбърг, Робърт Смитсън, Ги Дебор, Микеланджело Пистолето.
Весела Ножарова е завършила изкуствознание в НХА София. Тя е куратор и критик. Името й се свързва с Червената къща, където в рамките на няколко години организира редица изложби и събития.
Весела Ножарова води лекциите по Съвременно изкуство в Пловдив по покана на фондация „Open Arts”. Събитието е подкрепено от община Пловдив и фондация Пловдив 2019. Образователният курс се провежда на 4 етаж в сградата на мебелен салон GALERO (бивш тютюнев склад), лекциите се провеждат всяка събота до края на април, от 14 до 16 часа.
Още информация тук.
Вашият коментар